Loading...
info@sens.com.tr 0312 222 34 24 0533 207 60 50

CCTV KAMERA SİSTEMLERİ

Kamera sistemleri ile evinizin veya işyerinizin güvenliğini maksimuma çıkartabilir, cep telefonu, tablet veya bilgisayar aracılığıyla uzaktan izleme fırsatı bulabilir, anlık ve geçmiş kayıtlara ulaşabilirsiniz. Kullanılacağı mekana ve amaca yönelik özellikleri belirlenen kamera sistemleriyle ister mekan güvenliğini, ister yardımcı veya bakıcı takibini, isterseniz de iş takibini kolayca yapabilirsiniz.

Genel Özellikler

Öncelikle kameranın kullanılacağı yerin belirlenmesi (iç ortam veya dış ortam) ve ortam koşullarına göre kamera kasası seçimi yapılması en doğru hareket olacaktır. Dış ortamda kullanılacak kameraların muhafazalı olmasına özen gösterilmelidir. Bu sebeple genellikle dış ortamda IP koruma sınıflarından birine (IP65, IP66 vb.) dahil olan bullet kamera veya muhafazalı kutu kamera kullanılmaktadır. Örneğin IP66 sınıfındaki muhafazalar, toza ve belli süreli güçlü su temasına karşı korumalıdır.Çözünürlük Bir sonraki aşama istenen çözünürlük değerinin belirlenmesidir. IP CCTV sistemleri ile analog CCTV sistemleri arasındaki en önemli farklardan biri yüksek çözünürlüktür. Büyük boyutlu ve kaliteli görüntü istendiğinde, IP CCTV bir adım öne çıkmaktadır. Örneğin askeri bir alanda tüm bölgeye hakim olmak güçtür, bu sebeple yüksek çözünürlüklü zoom kamera kullanmak çok daha uygun olacaktır. Aynı şekilde AVM ve halka açık alanlarda güvenlik ihlali (hırsızlık vb) çok fazla olduğundan, yüksek çözünürlüklü ve şık tasarımlı kameralar seçilmelidir.Teknoloji Bir sistemi kurarken yalnızca üst yapının tasarlanması yeterli olmaz. Kablolama maliyetini en aza indirecek şekilde alt yapı da tasarlanmalıdır. Örneğin, IP kameraların beslemesi için PoE teknolojisi kullanılabilir. Bu teknolojiye göre kameraların enerjileri PoE switchler(internet kablosu) kullanılarak verilebilmektedir. Bu sayede elektrik kablosu için ayrıca bir bütçe ayırmaya gerek kalmayacaktır. Ek özellikler Kameranın konumlandırılacağı yerin ışık yoğunluğu da kamera seçiminde önemli bir faktördür. Gündüz, arka plandan gelen ışık miktarının fazla olması sonucu görüntülenmesi istenen kısım net olarak algılanmayabilir. Daha anlaşılabilir bir görüntü elde etmek amacıyla WDR (Wide Dynamic Range), BLC (Back Light Compensation), HLM (High Light Masking) gibi ışık patlamalarını engelleyen özelliklerin olması gereklidir. Gece görüşünün net olarak algılanması istenen yerlerde ICR’lı (IR Cut Filter) veya IR ledli kameraların kullanılması gereklidir. IR spotlar da kameraların görüş açısı içerisinde gerekli ışık değerini sağlamak için kullanılabilir.

Sens Güvenlik analog kameraAnalog CCTV Sistemleri, Kameralı güvenlik ve izleme sistemleri konusundaki klasik yapıdır.Box Kameralar, Dome Kameralar, Speed Dome Kameralar, IR LED diğer deyişle infrared Kameralar ,Day-Night (Gece Gunduz ) Kameraları,Digital Kayıt Cihazları (DVR lar) ,Matrix Switcher ,Lens vb gibi bilesenleri ile uzmanlar tarafından projenin gereklerine göre tasarlanır. Günümüz koşullarında elektronik güvenlik sektöründe bu alanda fiyatı düşük ürünler bulmak mümkündür. Ancak bu noktada gerek tüketicinin gerekse de firmaların dikkat etmesi gereken en önemli konu ürünleri hangi firmadan temin ettikleri yani ürün stoğu, satış sonrası teknik desteği gibi alanlarda kalıcı sonuçlar ve çözümler alabilmek olmalıdır.
Sens Güvenlik ip kameraIP kameralar CCD ya da CMOS sensöründen sağladığı analog sinyali üzerlerindeki tümleşik DVS(Digital Video Server) ile işleyip sayısala çevirerek Ethernet bağlantı noktasından yayın yapabilen kameralardır. Yaygın olarak olarak geleneksel CCTV(Closed Circuit Television) sistemlerinde olduğu gibi güvenlik amaçlı gözetim ve video kaydı tutmak amacıyla kullanılırlar. Bununla birlikte sadece gözetim ya da personel takibi amacıyla da tercih edilmektedirler. IP kameralar ile alınan video kaydı, bir yazılım yardımıyla bilgisayar ortamında saklanabileceği gibi; Hybrid DVR(Digital Video Recorder) üzerinde veya NVR(Network Video Recorder) üzerinde de saklanabilir.
Sens Güvenlik kayıt cihazıDVR kayıt cihazı güvenlik kameralarının görüntü kayıtlarını tutan bir cihazdır. Bu cihaza halk arasında kamera kayıt cihazı da denilmektedir. Güvenlik kamerası kayıt cihazı bir kamera sisteminin en önemli elemanıdır. DVR kayıt cihazı olmadan CCTV güvenlik kamera sisteminden bahsetmek imkansızdır. DVR (Digital video recorder) ingilizce de dijital kayıt cihazı manasına gelmektedir. Kullanılan kamera sistemlerinden sadece anlık görüntü almak yerine kayıt cihazları yardımıyla alınan görüntünün kaydedilmesi sağlanır. Kaydedilen görüntülerin tekrar izlenebilme imkânı sağlayan kayıt cihazları özelliklerine göre gruplandırılır. Network video recorder kısaca NVR olarak kullanılmaktadır. Bilinen analog kamera sisteminin kayıt yapısı olarak network biçiminde kullanılan şeklidir. Aynı zamanda bölümlenmiş sistemlere tek bir kayıt altına toplar. Bölümlenmiş sistemlerden kasıt; sitelerin, şubelerin hatta şehirlerin güvenliği gibi. NVR ip tabanlı bir sistemin kayıt ihtiyacını gidermeye yarayan kayıt cihazı olarak da bilinir. Kayıt kapasitesi olarak DVR cihazlarına göre daha esnek ve daha uzun sürelidir. NVR kayıt sisteminde de diğer tüm ağ aygıtları gibi ip numarası bulunmaktadır. Web tarayıcı yardımı ile cihazın ip numarasını yazarak NVR’ın web ara yüzüne erişmek mümkün olmaktadır. Tanımlı ip kameralarının görüntülerini izlemek arşivlere ulaşmak hatta ayarları değiştirmek NVR cihazlarına bağlanarak gerçekleşir. Buda NVR kayıt cihazı istemci olarak adlandırılan Client yazılımlarına sahip olduğunun göstergesidir. NVR kayıt cihazlarında depolama sabit disk yöntemi ile gerçekleşebilir. Aynı zamanda usb, E-sata gibi yerel depolama hatta NAS, iSCSi gibi ağ depolama birimleri de kullanılabilmektedir.

Eğer ip kamera sistemi kullanmak istiyorsanız Dvr yerine NVR tercih sebebiniz olmalıdır. NVR kayıt cihazı veri alışverişi için ağ bağlantısını kullanır. Bu da güvenlik sisteminize bilgisayarlarınızdan tabletlerinizden hatta akıllı cep telefonlarınızdan izlemenize yardımcı olur. İp kameralar güvenlik sistemleri arasında teknolojinin son durağı haline gelmiştir. Birçok ip kamera ve NVR diğer sistemlerle uyumlu olarak çalışır. NVR ya da Dvr birden fazla kamerayı tek bir sistemde yönetebilir. Ayrıca bu sistemlere alarm ya da hareket algılayıcı kurulabilmektedir. Bu sistemin avantajlarından biri ise bir kameranın SD karta sakladığı video sayısından daha fazla video depolanabilmektedir. Uzun süreli ya da görüntü kalitesi HD videolarda depolanabilmektedir. Kurulumu açısından analog kamera sisteminden daha kolay olan ip kamera sisteminde en yakın network hattına cat5 ya da cat6 kablo çekilmesi yeterli olacaktır. Sistemdeki bütün ip kameraların NVR kayıt cihazına bağlantısı yapılarak görüntülerin kayıt altına alınması sağlanır. NVR kayıt cihazlarında bulunan OnVif özelliği ile herhangi bir ip kamera tanıtılabilir böylelikle kayıt cihazında marka bağımlılığı ortadan kalkar.

Herhangi bir adli olay gerçekleştiğinde devletin güvenlik güçleri ilk olarak güvenlik kamera kayıtlarını incelemektedir. Bu sebeple kullandığınız tüm ip kameraların görüntülerinin mutlaka NVR kayıt cihazı yardımıyla kayıt altına alınması gerekmektedir. Yaşanan üzücü olayların kısa sürede çözülmesi için güvenlik kamera görüntülerine ihtiyaç vardır.
Yukarı