Loading...
info@sens.com.tr 0312 222 34 24 0533 207 60 50

GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİ

Geçiş kontrol sistemleri bir kişiye ya da gruba, belli bir yere girişi kontrol altında tutma ve sınırlandırma imkânı verir. Geçiş kontrol sistemlerinde kontrol noktası bir kapı, turnike, asansör, otopark girişi ya da geçişin sınırlandığı ve bariyerle belirtilmiş herhangi bir yer olabilir. Geçiş kontrol sistemleri yaygın olarak binaların girişlerinde ve kapılarında kullanılır.

Genel Özellikler

Kontrol Panelleri Merkezi kontrol-izleme yazılımı ve veri tabanı Kart okuyucular Biyometrik (Parmak izi, el geometrisi, el izi ve vb.) okuyucular İris ve retina tarayıcılar Kart baskı yazılımları Kart yazıcıları Elektrikli kilitler Elektromanyetik kilitler Turnikeler Bariyerleri kapsamaktadır.

Yüz tanıma ve tarama sistemleriyle, yüzün karakteristikleri (diğer yüzlerden ayırt edici vasıfları) ve yüzdeki diğer organlarla münasebetleri ölçülür. Bu özellikler kullanılarak yapılan tespitler, genellikle sunî zeka gibi çalışmaları da içine alan kompleks işlemlerdir. Her insana (tek yumurta ikizleri hariç), farklı bir yüz yapısı verilmiştir.

Yüz tanıma sistemleri ile yüz bilgisini elde etmek için, standart video ve termal görüntüleme teknolojileri kullanılmaktadır. Video kamera ile yüzün birtakım görüntüleri alınır. Yüzün fotoğrafı çekildikten sonra, ayırt edici bilgi noktaları haritalanır. Meselâ, gözlerin, burnun ve ağzın birbirleriyle olan konumu belirlenir ve bir bilgi deseni hazırlanır. Yüz Tanıma sistemi termal görüntüleme kamerası vasıtasıyla, yüzün altındaki kan akışının oluşturduğu ısı analiz edilir. Meydana getirilen desene göre de belirleyici bir kod oluşturulur. Termal görüntüleme kameraları, iyi aydınlatma şartına bağlı değildir, bundan dolayı karanlık ortamlarda da kullanılma avantajına sahiptir.
Parmak izi, parmakların son eklemi ve uç kısmındaki kıvrımların meydana getirdiği iz, insan biometrisine uygun olarak yaratılmıştır. Bütün insanların parmak izleri birbirinden farklıdır. Parmak izi anne karnından ölüme kadar değişime uğramadığı bilimsel olarak gözlemlenmiştir. Parmakların dış derisinde bulunan her kıvrımda ter gözenekleri vardır. Bu gözenekler en içteki deriye kadar uzanır.

Parmak izi okuyucu nasıl çalışır,Her bir gözenektende girinti çıkıntılar meydana gelir. Parmak izinin dış derisi herhangi bir hasara uğrasa hatta parmaktaki deriler tamamen dökülse bile parmak izi değişmez. Parmak izi değişmezlik ve benzemezlik özelliğine sahiptir. Tek yumurta ikizleri dahil olmak üzere her insanın parmak izi kişinin kendisine özeldir. İnsanların parmak uçlarında kimlikleri şifrelenmiştir. Onun içindir ki parmak izi kimlik saptamada kesin çözümdür. Lidertek parmak izi okuyucu sistemleri parmak izindeki girinti çıkıntıları matematiksel değerlere dönüştürür ve böylelikle bir şifreleme oluşturularak cihazlara kayıtlar alınır. Parmak izi okuma sistemi Bu yönteme bağlı olarak daha önceden kaydedilen parmak veya parmaklar tekrar okutulduğunda eşleştirme yapılarak parmak izi tanıma tespiti yapılır. Sonrası ise PDKS programı tarafından alınan veriler kişi isimleri ile birlikte giriş-çıkış vb. raporlanması ile bordrolandırma yapılır.
Turnike sistemi Plaza giriş ,Fabrika,Ofis ,Metro ,Metrobüs durakları gibi güvenli geçiş noktası oluşturmak için kullanılan elektromekanik ürünlerdir. Turnike sistemi amacı güvenli geçiş kontrolü sağlamak için kullanılır.
Bina giriş kontrol Personel ve gelen ziyratçileri kontrol altına alınır.
Spor salonu,üye takip olarak güvenli geçiş kontrol sağlanır.
Yemekhane kontrol Kullanım amacı Kişiler yemek hakkı kadar yenmesini sağlamak raporlayabilmek.
Personel takip sistemi giriş çıkışları kontrol altına almak.
Camiler ,belediyeler vb Jetonlu turnike ile belli bir gelir elede ederek o işletme ve kamu malının giderlerini karşılamak amacıylada kullanılır.
Diğer bir deyişle access control olarak da adlandırılır. Kartlı / şifreli geçiş sistemleri ana kapıların girişi, personel girişi gibi bölgelerde turnike üzerinde de uygulaması yapılabilen güvenlik yöntemidir. Kart yetkisi olmaksızın giriş ya da çıkış izni olmayan kişi o kapıyı veya turnike geçiş mekanizmasını kullanamaz. Böylece kapı kontrolü sağlanarak giriş ve çıkışlar kayıt altında gerçekleşir. Proximity kartların öncesinde sisteme tanımlanarak hangi bölgelerde / kapılarda yetkisi olup olmayacağı verilir ya da verilmez. Ayrıca personele verilecek kartların (proximity) üzerine istenen tasarım baskısı da uygulanabilmektedir.

Kontrollü giriş ve çıkışların sağlanması, personel takibinin de belirlenmesi için geçiş kontrol güvenlik sistemleri önemlidir. Tabi günümüzde kartlı geçiş sistemleri daha çok kapı kontrolü gibi yetkilendirilmiş bölgeler için kullanılmakta. Ana kapı, personel girişi için daha çok seri bir uygulama olarak görülen parmak izli turnike geçiş sistemleri kullanılır.
İşyerlerinde, fabrikalarda insanların Giriş ve Çıkış'larını kontrol altına alınması için Geçiş Kontrol Sistemlerine ihtiyaç duyulmuştur. Geçiş Kontrol Sistemleri işyerinizde kontrol edilmesi istenen bir bölümden geçmesine izin verdiğiniz özel ya da görevli kişilerin dışında hiç bir kimsenin geçiş yapmasını engeller. Kart Sistem Geçiş Kontrol Sistemleri yapılan tüm giriş- çıkış hareketlerini bilgisayar ortamına kaydederek denetler ve raporlar. İstenildiği anda kimlerin nezaman hangi kapıdan giriş-çıkış yaptığını rapor halinde çıktısını verir.Devriye tur sistemi,Fabrika Site güvenlik önlemi gerektiren her alanda kullanılır. Çalışan personellerinizi kontrol ve denetlemek için kullanılan akıllı kalemler geliştirilmiştir.
Devriye tur kontrol sistemi gece ve gündüz kontrol edilmesi gereken önemli yerler,kör noktalar görevli personel tarafından düzenli kontrolünü gerçekleştirmesi gerekir. Denetim açığını kapatmak sizin bundan emin olmanız içinde tur sistemine ihtiyaç vardır.
Gezilen önemli yerler,kör noktalar güvenlik personeli tarafından gidildiğinde orya yerleştirilecek devriye noktasına ,Güvenlik personelinde bulunan tur kontol kalemini dokundurarak orayı kontrol ettiğini belirtir.
Devriye tur kontrol sisteminde raporlama; Günlük haftalık raaporlar alınır. Bu raporlar kendi proğramında yedek alınır. İstenirse excel aktarılır.
Üst arama dedektörü genellikle yüksek güvenlik gerektiren Havaalanları, Askeri binalar, Hükümet binaları, Hapishaneler ve Nükleer santraller gibi hassas koruma bölgelerinde kullanılmaktadır.Güvenlik birimleri ise MH6 üst arama dedektörünü süpheli aramalarda ve VIP korumalarında kullanmaktadırlar. Buna ilave olarak isyeri sahipleri, çalısanlarının çalıstıkları yerlerden metal içeren parça hırsızlıklarının önlenmesi için kullanmaktadırlar.MH6 üst arama dedektörü elde tasınabilir tipte olup oldukça yüksek arama hassasiyetine sahiptir. Cihaz, özellikle silah ve metal içerikli tehlikeli maddelere karsı kisi, mektup ve koli aramaları için tasarımlanmıstır.
Yukarı